Bolečine v želodcu in vzroki

Bolečine v želodcu se ene izmed pogostih težav, ki jih je vsak izmed nas že kdaj izkusil. Po navadi gre za nedolžne bolečine, ki se pojavijo po obrokih ali pred obroki, če smo lačni ali preveč siti. Veliko od vas pa ima že od malega težave z želodcem, ki se jih ne more znebiti ali pa celo ne ve vzroka za bolečine in neugodje. Bolečine občutimo v zgornjem delu trebuha v srednjem delu pod prsnim košem.

bolečine v želodcu

Bolečine v želodcu delimo na približno tri vrste, ki so lahko krčevite, tope ali ostre. V trebušni votlini je veliko organov in vsak od njih bi lahko povzročal vaša nelagodja. Želodec, jetra, žolčnik, vranica, trebušna slinavka, tanko ali debelo črevo, ledvice ter nadledvične žleze so vsi možni povzročitelji bolečin v trebuhu.

Najbolj pogost vzrok za bolečine v želodcu je po navadi kronično vnetje ali razjeda želodčne sluznice. Želodčna kislina z encimi je sama po sebi dovolj močna, da bi bila sposobna poškodovati sluznico, vendar pa se ta zaščiti z izločanjem zaščitne snovi. Težave nastanejo, ko s želodčna sluznica vname, zaradi prekomernega uživanja alkohola, bakterij ali stresa, zaradi česa ne more več izločati dovolj zaščitne snovi. Ta proces lahko povzroči občutek prezgodnje sitosti, kar lahko povzroči širjenje vnetja in s tem preide v predrakove spremembe, zato moramo vnetje jemati resno.

Znana težava želodca, ki jo čedalje bolj spoznavamo ter je zelo nevarna se imenuje kronični gastritis. Pri tej bolezni, naša lastna protitelesa napadejo želodčno sluznico, kar povzroči hudo vnetje in ne sprejemanje vitaminov ter železa.

Bolečine v želodcu velikokrat  nastanejo tudi v človeku neprijaznem okolju, kot so naprimer nerazvite, zaostale države po svetu, ki se najverjetneje pojavi že v otroški dobi, ki se imenuje Helicobacter pylori. Sicer samo stanje po sebi ne povzroča bolezni, vendar pa je dejavnik tveganja za različne trebušne bolezni.

Ostali vzroki za bolečine pa so še kemične snovi, alergije na hrano ter stres.