Veste, kako izgleda kandida? Ste sploh že kdaj slišali za to bolezen? Nič hudega, če še niste – preberite tale članek in že kmalu vam bo jasno, o čem govorimo.
O kandidi lahko veliko preberete na internetu, a vsem informacijam ni za verjeti, zato bo še najbolje, če o tej bolezni povprašate svojega osebnega zdravnika, nekaj osnovnih informacij pa boste izvedeli že v tem članku. Kandida je običajen del črevesne, kožne in sluznične flore, njeno pretirano razmnoževanje pa lahko ogrozi druge organizme v našem telesu. Zdravniki so potrdili kar osem različnih vrst kandide, med njimi je denimo vaginalna, penilna, oralna in invazivna kandidiaza. Vaginalna ali pa penilna oblika kandidaze sta pogosti težavi nežnejšega spola, dejavniki, ki pripomorejo k temu, da se kandida razraste v nožnici pa so sladkorna bolezen, nosečnost, antibiotiki, jemanje hormonov ali oralnih kontraceptivov. Pri spolnih odnosih se lahko prenese na partnerja in takrat govorimo o penilni kandidazi. Kandido lahko najdemo tudi v ustih, a v večini primerov to ne povzroča težav pri ljudeh, ljudje s slabšim imunskim sistemom pa lahko trpijo za oralno kandidazo ali vnetjem ustne sluznice. Dejavniki, ki povečajo tveganje za omenjeno bolezen so kemoterapija, nošenje zobne proteze, zelo visoka starost in okužba z virusom HIV. Če je kandida prišla v naš krvni obtok, najverjetneje trpimo za invazivno kandidazo oz. kandidno sepso, kar je sicer redko, zato pa smrtno nevarno stanje. Stopnja umrljivosti pri tej bolezni je namreč kar 60 odstotna! A omenjena bolezen se običajno pojavi le pri ljudeh, ki imajo izredno slab imunski sistem, nekaj okužb pa se zgodi tudi pri hospitalizaciji pacientov. Na internetu boste verjetno prebrali, da omenjena bakterija povzroča še cel kup (potencialno nevarnih) bolezni, kar pa nikakor ne drži.

Kandida se lahko pojavi na različnih delih našega telesa.
Pretirano razmnoževanje kandide lahko povzroči nekaj zdravstvenih težav pri človeku, a v večini primerov ne gre za smrtno nevarne okužbe oz. bolezni. Vsekakor pa je dobro oditi na pregled k osebnemu zdravniku, če opazite kakršnekoli spremembe na svojem telesu oz. zdravju.