Male čistilne naprave so ugodne in dobre za okolje

Za potrebe čiščenja odpadne komunalne vode, so vse bolj popularne male čistilne naprave, ki so enostavne za upravljanje. Osnovni namen vseh čistilnih naprav je ta, da se odpadne vode očistijo vseh okolju škodljivih snovi. To se doseže s pomočjo raznih kemijskih, fizičnih in bioloških postopkov, ki temeljito prečiščujejo odplake. Vsakršna neprečiščena odpadna komunalna voda je lahko nevarna za okolje, živali in nenazadnje tudi za ljudi, zato je pomembno, da se vodo pred izpustom v okolje temeljito očisti s pomočjo čistilnih naprav. Slednje so torej pomembne z vidika ohranitve okolja in tudi skrbi za lastno zdravje.

Kaj je dobro vedeti o čistilnih napravah?
Delovanje čistilnih naprav je relativno enostavno, a kljub temu izjemno pomembno. V komunalni odpadni vodi se namreč nahajajo različne težke kovine in druge škodljive snovi, ki so izjemno nevarne. Male čistilne naprave pa poskrbijo, da se te snovi iz vode odstranijo. V osnovi gre za odstranjevanje onesnaževalcev, ki se v odpadni vodi nahajajo. Prečiščena voda se lahko kasneje izpusti v okolje, saj zanj ni več nevarna. Zaradi napredne tehnologije, pa se lahko prečiščeno vodo danes tudi ponovno uporabi za najrazličnejše namene. Na ta način prečiščena voda je celo primerna za pitje. Proces, ki vodi do tako pitne vode pa poteka v treh fazah.

male čistilne naprave

Faze delovanja čistilnih naprav
Prav faza delovanja je namenjena mehanskemu odstranjevanju različnih grobih delcev, to fazo imenujemo prečiščevanje. Tu se iz vode odstranijo vsi večji odpadki, ki ne sodijo v kanalizacijo. V tej fazi se v vodo dodajo kemikalije, ki poskrbijo za povezovanje raztopljenih snovi v večje dele. Slednji se posedajo in tako tudi odstranijo. Druga faza se imenuje biološka razgradnja organskih spojin. V tem delu se v odpadno vodo vpihuje zrak, ki omogoči delovanje aerobnih mikroorganizmov. Slednji namreč predelajo organske snovi, da se te začnejo združevati in posedati. Nastale usedline imenujemo biološko blato, ki se odstrani. V tretji fazi pa s pomočjo anaerobnih mikroorganizmov pride do biološkega odstranjevanja mineralnih spojin, kot sta fosfor in dušik. V tej fazi se vodo dodatno dezinficira z dodatkom klora ali pa s pomočjo UV svetlobe. Na ta način se odstranijo mikroorganizmi, ki bi lahko škodili, preden pride do zaključnega izpusta prečiščene vode v vodotok.

Kakšne vrste in velikosti malih čistilnih naprav poznamo?
Male čistilne naprave se med seboj razlikujejo po načinih delovanja. Osnovni namen vseh je čiščenje odpadne komunalne vode, a to poteka na malce drugačne načine. Tako poznamo pretočne, membranske, rastlinske in biološke male čistilne naprave, ki so najbolj pogoste. Ne glede na izbiro vrste narave pa velja, da so vse energetsko varčne, tihe in zanesljive. Male čistilne naprave so danes že tako tehnološko razvite, da proizvajajo minimalno količino odpadnega blata in ob delovanju ne oddajajo neprijetnih vonjav.
Čistilne naprave se med seboj razlikujejo še po velikosti, slednja se namreč določa glede na število prebivalcev določenega objekta. Povsem konkretno se velikost računa s pomočjo populacijskih enot (PE), kjer je 1 PE enak onesnaženju, ki ga na dan povzroči ena oseba. Število prebivalcev se v različnih objektih znatno razlikuje, zato so tudi na trgu čistilne naprave različnih velikosti.

male čistilne naprave

Kakšno je ohišje in sistem male čistilne naprave?
Ohišje male čistilne naprave je lahko narejeno iz betona ali plastike, odvisno od mesta vgradnje. Za betonsko ohišje je značilno, da je primernejše za vgradnjo v podtalnico, saj je težje in bolj odporno. Plastično ohišje pa je znatno lažje in ima gladko notranjost, kar omogoča enostavnejše čiščenje. Sistem je v obeh primerih enostaven za upravljanje, saj je navadno napisan v slovenskem jeziku in omogoča mnoge funkcije. Med slednje sodijo spominska funkcija, funkcija za javljanje motenj v delovanju in funkcija dopustniškega režima, ki pomeni delovanje naprave z zmanjšano močjo v času vaše odsotnosti.

Kako lahko ob nakupu male čistilne naprave prihranite?
Največji prihranek vam ob nakupu male čistilne narave prinašajo razni razpisi, subvencije in nepovratna sredstva. Prav tako pa Eko sklad ponuja kredit z ugodnimi pogoji, ki omogočajo nakup male čistilne naprave za nižjo ceno. Koristna je lahko tudi subvencija občine, saj veliko občin vsako leto nekaj sredstev nameni sofinanciranju čistilnih naprav, za potrebe spodbujanja ekološke ozaveščenosti. Vsekakor pa je nakup male čistilne naprave naložba, ki se hitro povrne, saj so stroški delovanja in vzdrževanja precej nižji od stroškov javne kanalizacije. Prav tako pa ste ob nakupu in vgradnji tovrstne naprave, do neke mere upravičeni plačevanja okoljske dajatve.